Kúpili ste byt ako investíciu a teraz ho chcete prenajať? Zákonite nasleduje otázka, či tak urobiť na vlastnú päsť alebo osloviť realitnú kanceláriu. Ak sa rozhodnete zveriť túto úlohu do rúk profesionálom, aká je typická odmena pre RK a kto by ju mal platiť? Dnešný blog bude venovaný práve téme – ako prenajať byt cez realitku a aké to ponúka výhody.
Hľadáte nájomcu a o ostatné sa postaráte vy?
Ak vám ide vám len o nájdenie nájomcu a všetko ostatné si viete zariadiť sami, realitná kancelária by si mala spravidla účtovať tzv. odmenu za sprostredkovanie – províziu vo výške jednomesačného nájmu, ktorá nezahŕňa náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti (tzv. „energie“).
Ak máte zájem o komplexnejšie služby
Či už ste úplný nováčik alebo jednoducho nemáte čas, je možné, že budete chcieť, aby sa realitná kancelária postarala úplne o všetko. Tým sa rozumie dlhodobá správa vašej nehnuteľnosti. V praxi to znamená, že okrem samotného prenajatia vašej investície sa bude realitná kancelária dlhodobo starať aj o prípadné problémy počas trvania nájmu.
Nielenže vám bude realitná kancelária dlhodobo hľadať nájomcov, ale bude sledovať koľko energií sa spotrebuje, neustálne kontroluje, či je váš byt v poriadku a samozrejme sleduje, či sa nájom platí načas. Túto službu nazývame Property management a jej cena sa pohybuje priemerne okolo 10% z výšky nájomného, v závislosti od jej obsahu a po dohode s realitnou kanceláriou.
Oplatí sa osloviť realitnú kanceláriu pri prenájme nehnuteľnosti?
Zo skúsenosti našich klientov vieme, že pokiaľ netušíte, čo všetko tento proces obnáša, realitná kancelária je naozaj dobrou voľbou. Nejde iba o to, že realitné kancelárie majú klientov, ktorí môžu hľadať práve taký byt, aký ponúkate, čím sa celý proces urýchli. Sprostredkovanie nájmu cez RK má aj iné výhody – realitný maklér vie zaujať aj funkciu mediátora v prípade ak vzniknú medzi prenajímateľom a nájomcom nedorozumenia, ktoré treba riešiť.
Povinnosti prenajímateľa voči realitnej kancelárii
Na to, aby celý proces sprostredkovania služby prenájmu prebehol bez komplikácií, je potrebné, aby ste aj vy, ako prenajímateľ, splnili niektoré požiadavky, ako napríklad:
- Uzatvorenie písomnej zmluvy o sprostredkovaní prenájmu nehnuteľnosti
- Poskytnúť čo najviac informácii týkajúcich sa nehnuteľnosti (výška mesačných nákladov, požadovaná doba prenájmu, zoznam vecí, ktoré sa nájomcovi spolu s nehnuteľnosťou odovzdajú atď)
- Umožniť realitnému maklérovi vykonať obhliadky (ideálne je, ak je nehnuteľnosť neobývaná a maklér má k nehnuteľnosti aj kľúče
Kto platí províziu
Platiť by malo, že províziu uhradí ten, kto si službu realitnej kancelárie objednal. Čiže ak vám RK nájde nájomcu, lebo ste ju o to požiadali, províziu platíte vy. Nájomca väčšinou nemá s realitnou kanceláriou uzatvorenú žiadnu sprostredkovateľskú zmluvu. Tým pádom nemusí platiť províziu.
Dobrá realitka vie, kde inzerovať
Výhoda oslovenia RK pri prenájme spočíva aj v tom, že dobrá realitná kancelária pozná vhodné realitné inzertné portály, kde inzerát zverejní. Okrem toho je aj aktívna na sociálnych sieťach, čo zvyšuje pravdepodobnosť rýchleho prenajatia nehnuteľnosti.
Preberací protokol
Tento dokument je pri celej transakcii veľmi dôležitý. Podrobne totiž opisuje stav nehnuteľnosti v čase, kedy bola odovzdaná nájomcovi. Taktiež sa v ňom uvádza stav meračov energií, počet odovzdaných kľúčov, detailne uvádza aké zariadenie sa v nehnuteľnosti nachádza, prípadne určuje už existujúce poškodenia.
Spísanie preberacieho protokolu robí maklér, keď je nehnuteľnosť odovzdávaná nájomcovi alebo ho preberá po skončení nájmu. Ak by malo dôjsť k nejakému sporu medzi nájomcom a vami, realitný maklér zároveň v celom procese vystupuje ako „svedok”.
Ukončenie nájmu
Nájom je spravidla možné ukončiť nasledujúcimi spôsobmi:
- Dohodou: Jedná sa o také ukončenie nájmu, ktoré je pre obe strany výhodné. Zaručuje proces bez zbytočných prieťahov a komplikácií. Najlepšie je urobiť ju písomnou formou. Reaitný maklér vám pomôže dohodu spísať.
- Výpoveďou (prípadne odstúpením): Treba si dobre naštudovať nájomnú zmluvu. V nej sa uvádza, za akých okolností je možné zmluvu vypovedať alebo od nej odstúpiť. Veľmi časté bývajú spory o neplatnosti výpovede, čo dokáže celú vec skomplikovať. To je ďalší dôvod, prečo je dobré obrátiť sa pri prenájme bytu na realitnú kanceláriu. Tá totiž spolupracuje s advokátmi, ktorí vám pomôžu aj so spísaním výpovede.
- Uplynutím lehoty, na ktorú bola zmluva podpísaná.
Na záver
Verím, že máte lepšiu predstavu o tom, ako prenajať byt cez realitku. Ak sa predsa len rozhodnete ísť do celého procesu sami, nezabudnite si poriadne naštudovať všetky povinnosti, ktoré vám z toho vyplývajú. Pre pomoc vám ponúkame rady o tom, čo treba vedieť o prenájme nehnuteľnosti na vlastnú päsť.