Výsledky vyhľadávania

Koronavírus a realitný trh na Slovensku

pridané marek.yildizlar na 20. marca 2020
| 0

Ako budú fungovať realitné kancelárie na Slovensku počas súčasného stavu? Akým spôsobom by mal maklér prezentovať nehnuteľnosť tak, aby bol proces pre všetky strany bezpečný? A môže záujemca odstúpiť od rezervačnej zmluvy kvôli koronavírusu? Odpovede na tieto otázky a ďalšie informácie vám prinášam v dnešnom blogu o tom, ako budú spolu v najbližšej dobe fungovať koronavírus a realitný trh na Slovensku.


Koronavírus a realitný trh
Počas obhliadky trvajte na tom, aby mali všetci účastníci povinne nasadené rúška.

Od minulého týždňa mám neustále pustené správy a sledujem vývoj situácie okolo Covid-19. Tak ako milióny ďalších pevne dúfam, že počet nakazených sa na nejakom čísle čoskoro zastaví a začne konečne klesať. Situácia ja naozaj vážna a momentálne nevie nikto predpovedať ako sa vyvinie. Táto viróza nás ovplyvňuje takmer vo všetkých bežných životných situáciách a má samozrejme aj vplyv na realitný trh na Slovensku.

1. Ako teraz fungujú realitné kancelárie?

Keď úrad verejného zdravotníctva SR vydal 15. 3. 2020 opatrenie, ktorým prikázal s účinnosťou od 16. 3. 2020 uzavrieť všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby (s výnimkou predajní potravín, lekárni, drogérie a pod.), dotklo sa to samozrejme aj realitných kancelárií.

Toto opatrenie bolo vyhlásené na dobu 14 dní, ale už teraz (článok písaný 20.3.2020 je vcelku jasné, že táto doba sa s najväčšou pravdepodobnosťou predĺži. Tým pádom budú brány realitných kancelárií zatvorené. To však ale neznamená, že sa tým úplne zastaví aj realitný trh. Makléri môžu naďalej vykonávať obhliadky nehnuteľností. Otázkou je, ako správne postupovať pri obhliadke tak, aby sme neohrozili seba ani nikoho iného.

2. Ako vykonať obhliadku bezpečne?

  • Ak máte príznaky choroby, v žiadnom prípade obhliadky nepovoľujte alebo ich neorganizujte.
  • Zistite, či účastníci obhliadky neboli v poslednej dobe na návšteve v zahraničí, kde bol doteraz zaznamenaný vysoký výskyt vírusu.
  • Počas obhliadky si s účastníkmi nepodávajte ruky, tiež sa treba vyhnúť akémukoľvek inému telesnému kontaktu a trvajte na tom, aby mali všetci povinne nasadené rúška.
  • Pred aj po obhliadke si vydezinfikujte ruky dezinfekčným gélom, v miestnostiach počas obhliadky vetrajte.

3. Ako znížiť počet zbytočných obhliadok?

  • Najzodpovednejšie je momentálne zostať doma a do konca marca všetky obhliadky zrušiť.
  • Ak ste predávajúci, zistite od makléra alebo kupujúceho, či je o vašu nehnuteľnosť skutočne vážny záujem.
  • Ak naopak kupujete, overte si všetky potrebné fakty o danej nehnuteľnosti, pýtajte si čo najviac fotiek, poprípade virtuálnu obhliadku ak je k dispozícii. O virtuálnej obhliadke viac nižšie.

Cieľom takéhoto postupu je obmedziť počet obhliadok čo najviac, aby sa stretli len tí účastníci, pri ktorých je pravdepodobnosť úspešného obchodu čo najvyššia.

Ak máte príznaky choroby, v žiadnom prípade obhliadky neorganizujte.

4. Virtuálne obhliadky

Táto technológia je v súčasnej dobe výhodná aj z dôvodu zníženia rizika nákazy. Použitie virtuálnej obhliadky umožní kupujúcemu takmer skutočne nahliadnuť do domova, o ktorý má záujem a tak šetrí čas uskutočnením zbytočných obhliadok, ak je nehnuteľnosť nezaujímavá. V opačnom prípade sa príde kupujúci už len presvedčiť, či je všetko naozaj tak, ako vo virtuálnej obhliadke a všetky strany sa potom môžu sústrediť na nasledujúce fázy pri predaji a kúpe nehnuteľnosti.

5. Je možné odmietnuť vykonanie obhliadky ak máte strach z korovanírusu?

Absolútne áno. Občiansky zákonník hovorí, že “každý je povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí“. To znamená, že ak sa obávate o svoje zdravie, alebo máte podozrenie, že ste dokonca sám nakazený, odmietnutie obhliadky je dokonca vašou povinnosťou.

6. Môže klient odstúpiť od zmluvu z dôvodu koronavírusu?

Ako klient si prečítajte znenie rezervačnej zmluvy, ktorú ste s druhou stranou podpísali. Existencia vírusu vám ešte nedáva právo od zmluvy odstúpiť, ak by však zmluvná strana bola nakazená, bolo by možné využiť Občiansky zákonník, ktorý v § 50a ods. (3) túto okolnosť rieši. Najlepším riešením je však rezervačnú zmluvu predĺžiť dohodou.

7. Mám právo požadovať od ostatných účastníkov obhliadky informácie o ich zdravotnom stave – možných príznakoch koronavírusu?

Áno, máte na to plné právo, pre ochranu vlastného zdravia. Tak ako vám odporúčame informovať zúčastnené strany o tom, ak ste v posledných týždňoch navštívili niektorú z rizikových krajín.

Na záver

Koronavírus a realitný trh na Slovensku budú ešte nejaký čas určite úzko späté. Bude preto nevyhnutné pozorne sledovať legislatívu a jej úpravy a zariadiť obchod z nehnuteľnosťami tak, aby bolo v prvom rade zabezpečené zdravie občanov. Ak potrebujete predať vašu nehnuteľnosť v tomto období, rád vám poradím, aké kroky treba podniknúť.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Porovnaj zoznamy