Výsledky vyhľadávania

Odhad trhovej ceny nehnuteľnosti

pridané marek.yildizlar na 28. januára 2020
| 0

Každý predávajúci si zákonite položí nasledovnú otázku. Za akú cenu svoju nehnuteľnosť predám? Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť približnú sumu, ktorú by ste pri predaji svojej nehnuteľnosti mohli dostať. Inými slovami, ako urobiť odhad trhovej ceny nehnuteľnosti.


Porovnávenie cien

Hneď tým prvým krokom býva väčšinou dlhé surfovanie na internetových portáloch a porovnávanie cien podobných nehnuteľností v danej lokalite. Je to určite jeden z viacerých spôsobov ako získať približnú predstavu o tom, v akej sfére sa súčasné ceny pohybujú. Nie je to však úplne presné. Hovorí sa, že finálna cena, teda cena ktorá je uvedená v kúpnej zmluve, je v priemere o 3-5% nižšia ako tá, ktorá je uvedená pri vložení inzerátu. To je samozrejme individuálne a môže to pôsobiť dosť skreslene.

Ktorá je tá trhová?

Nie je nehnuteľnosť ako nehnuteľnost. Ak je správne nastavená cena, k jej úprave alebo „zjednávaniu o jej znížení“ ako sa ľudovo hovorí, vôbec nemusí dôjsť. Je celkom bežné, že ak je daná nehnuteľnosť v žiadanej lokalite, je vo výbornom stave, resp. má atraktívnu cenu, môže to mať za následok veľký záujem a dokonca následnú tzv. cenovú vojnu. Trhová cena závisý od viacerých faktorov, z ktorých niekoľko dôležitých uvádzame tu:

Svetová strana
  • Pre všetky typy nehnuteľností platí, že južná alebo západná orientácia (svetlejšia a teplejšia) je vždy lepšia ako východná alebo severná (tmavšia a chladnejšia).
Poschodie
  • Ak sa jedná o byt, pri počte podlaží platí, že čím je bytová jednotka vyššie, tým má väčšiu hodnotu, najmä ak je výsledkom krajší výhľad. To samozrejme platí za predpokladu, že v bytovom dome sa nachádza aj výťah. V opačnom prípade je to nevýhoda a hodnota ide dolu. Komu sa chce s ťažkým nákupom vláčiť na štvrté poschodie?
Stav
  • Pri dome je napríklad dôležitý jeho vek a aj materiál, z ktorého bol dom postavený. Aká je veľkosť a stav pozemku. Má trojuohlníkový tvar? Je záhrada umeleckým dielom záhradkára, plná rodiacich ovocných stromov alebo ju už niekoľko rokov napáda burina.
Inžinierske siete pri pozemkoch
  • Pri pozemkoch sa okrem orientácie dbá hlavne na inžinierske siete. Ak plánujete stavať dom, uistite sa, že v blízkosti máte elektrickú aj vodnú prípojku. Kanalizácia a plyn majú svoje alternativy a dajú sa nahradiť, ale ak máte siete všetky, hodnota pozemku stúpa. Aká je prístupová cesta? Ak je len spevnená a v budúcnosti budete zabezpečovať vyliatie asfaltu alebo položenie zámkovej dlažby, budú to pre vás ďalšie náklady.
Občianska vybavenosť
  • Ako blízko sa nachádza občianska vybavenosť? Školy, nemocnica, pošta, obchody, MHD. Ako ľudia sme čím ďalej tým viac pohodlnejší a na tieto faktory sa kladie väčší dôraz ako v minulosti a to napriek tomu, že po cestách jazdí viacej aút ako kedysi. Vždy je príjemné, ak sa dá prejsť do obchodu po svojich za 5 minút.

Na záver

Skutočná trhová cena, inak nazývaná aj realizačná je však stále tá, ktorú je kupujúci za nehnuteľnosť ochotný zaplatiť. MY Sme Reality a používame technológiu, ktorá nám umožnuje porovnať skutočné ceny nehnuteľností, teda ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti naozaj predali. Odhad trhovej ceny nehnuteľnosti patrí medzi služby pre predávajúcich, ktoré poskytujeme našim klientom. Tieto údaje sú veľkou pomôckou pri určovaní správnej ceny pri predaji. Ak je cena príliš vysoká a je len výstrelom do neznáma, môže to mať za následok nezáujem o vašu nehnuteľnosť a následne aj nutné znižovanie ceny (viac o tejto téme v našom článku o tom, kedy znížiť cenu pre predaji nehnuteľnosti) alebo nekonečné vyčkávanie ako sa bude vyvýjať trh, čo býva častým úkazom pri súčasnom spôsobe určovania hodnoty nehnuteľnosti.

Porovnaj zoznamy