Kto z nás by nechcel dostať za svoju nehnuteľnosť čo najvyššiu cenu? Hlavne ak sa jedná o populárnu lokalitu, kde sa nehnuteľnosti hýbu rýchlym tempom a človek v poslednej dobe neustále číta články o tom, ako ceny stúpajú a stúpať aj naďalej budú. Čo ale robiť v prípade, ak sa vám na inzerát ozýva príliš málo záujemcov? Možno je chyba práve v cene. V tomto článku sa dozviete ako a kedy znížiť cenu pri predaji vašej nehnuteľnosti.
Existuje zaujímavá štatistika, ktorá hovorí, že až okolo 15% všetkých inzerentov zníži cenu nehnuteľnosti aspoň 1x. Ak ste cenu nastavili od začiatku nesprávne a váš inzerát neprodukuje nijaký záujem zo strany kupujúcich, šanca, že sa predá za cenu ktorú pýtate, je dosť mizivá.
Vysoká cena?
Ako zistiť či je vaša cena vysoká? Odpovedí je viac. Prvým dobrým náznakom je to, že podobné nehnuteľnosti vo vašom okolí sú ponúkané za nižšiu cenu. Pokiaľ nie je vaša nehnuteľnosť ničím výnimočná, je normálne, že kupujúci sa budú skôr zaujímať o konkurenčné ponuky.
Druhým indikátorom môže byť to, že sa vám na inzerát nikto neozýva. Pokiaľ je cena v súlade s tým, čo sú kupujúci ochotní zaplatiť, telefóny začnú zvoniť okamžite. Do dvoch týždňov od zverejnenia inzerátu by sa mal prejaviť najväčší záujem.
Požadujete platbu v hotovosti
Existujú predávajúci, ktorí za svoju nehnuteľnosť požadujú vyslovene hotovosť. Počet ľudí, ktorí si takýto spôsob financovania môžu dovoliť u nás neustále rastie, no treba mať na pamäti, že kupujúci bude za túto “službu” požadovať kompenzáciu vo forme zníženej ceny. Do tejto kategórie spadá aj scenár, pri ktorom je vaša nehnuteľnosť zaťažená pôžičkami od nebankových subjektov alebo vecnými bremenami, alebo existujú iné okolnosti, ktoré neumožňujú nehnuteľnosť využiť ako zálohu pre hypotéku.
Tlačí vás čas?
Ak sa ste práve dostali pracovnú ponuku, ktorá sa neodmieta a musíte sa za ňou presťahovať, pričom svoju súčasnú nehnuteľnosť potrebujete predať do určitého obdobia, zákonite musíte ísť s cenou dolu. Rovnako končia prípady keď nastáva rozvodové konanie a každý z manželov sa chce čo najrýchlejšie pobrať vlastnou cestou. Tretí častý scenár nastáva v prípade, ak chcete kúpiť novú nehnuteľnosť, ktorej kúpa je podmienená predajom tej súčasnej. Ak o tú novú nechcete prísť, jednoducho budete musieť hľadať kompromis, ktorý je častokrát v nižšej požadovanej cene.
Slabá propagácia vašej nehnuteľnosti
Možno je s cenou všetko v poriadku, ale váš realitný maklér nepodnikol všetky potrebné kroky k správnej propagácii vašej ponuky. Figuruje inzerát vo viacerých zdrojoch alebo len na jednom portáli. Ideálna je kombinácia rôznych médii. Makléri majú tendenciu zameriavať sa len na elektronické médiá, zabúdajúc na to, že tradičné média ako lokálne noviny stále fungujú.
Chyby v detailoch
Častokrát sa stáva, že makléri, ktorí majú roboty naozaj veľa, dokážu v zhone urobiť aj úplne školácke chyby. Nielen gramatické, ale aj nesprávne pridelené fotky k inzerátu, popletené poschodie, na ktorom sa nehnuteľnosť nachádzala, či zle uvedená cena, za ktorú sa nehnuteľnosť ponúka. Uznáte, že takéto hrubé chyby môžu mať obrovský vplyv na výsledok celého procesu.
Ak sa rozhodete pre zníženie ceny..
- Konajte rýchlo. Ako sme už spomenuli, najvyšší záujem o vašu nehnuteľnosť budete pociťovať prvé dva týždne od zverejnenia inzerátu.
- Buďte realisti. Dôkladne zvážte ako upravíte cenu tak, aby ste boli spokojní, no zároveň aby nebola naďalej vysoká. Skúste sa zamyslieť nad tým, aká je vaša pomyselná hranica, čiže cena, pod ktorú už určite nepôjdete.
- Cenu znížte len raz. Je lepšie urobiť jedno dostatočné zníženie, ako niekoľko menších cenových úprav. Priemerné zníženie ceny sa pohybuje okolo 3 percent.
Dúfame, že sme vám poradili ako a kedy znížiť cenu pri predaji nehnuteľnosti. Ak sa vám napriek týmto radám nebude dariť nehnuteľnosť predať, skúste zmeniť stratégiu. Niečo určite nefunguje ako má. Jednou z možností ktoré máte, je oslovenie realitnej kancelárie MY Sme Reality. Veľmi radi zanalyzujeme vašu situáciu a poradíme aké kroky podniknúť, aby ste dosiahli úspešný výsledok.