Výsledky vyhľadávania

Ako správne nafotiť vašu nehnuteľnosť

pridané marek.yildizlar na 27. januára 2020
| 0
Dobrý fotograf používa kvalitný fotoaparát so širokouhlou optikou.

Stalo sa vám, že ste pri listovaní magazínu o bývaní zbadali fotky nejakého domu a tie vám takmer vyrazili dych? Alebo ste hľadali vašu vysnívanú nehnuteľnosť na realitnom portáli a prvé po čom ste zatúžili bolo vidieť ju na vlastné oči? Pekná fotka môže mať silný vplyv na to ako rýchlo sa váš dom alebo byt predá. V dnešnom článku vám predstavíme 8 tipov ako správne nafotiť vašu nehnuteľnosť. 


Ak chcete predať váš dom alebo byt za čo najvyššiu cenu alebo čo najrýchlejšie, kvalitne vyhotovené fotky dokážu urobiť naozaj zázraky. Hovorí sa, že profesionálne fotky môžu vašu nehnuteľnosť predať až o 32% rýchlejšie ako tie urobené amatérsky. A nejde len o čas. Od kupujúceho dostanete v priemere o 1 až 5% viac peňazí.

Áno, dnes máme všetci smartfóny, ktoré majú foťáky s výborným rozlíšením, ale ani tie sa nechytajú na digitálnu zrkadlovku, ktorá vám pri použití vhodnej optiky vie urobiť skutočne dobré fotky. Je dôležité povedať aj to, že pri správnom fotení ide o viac ako o protriedne vybavenie.

Úplne najideálnejší scenár je osloviť profesionálneho fotografa alebo spolupracovať s takou realitnou kanceláriou, ktorá poskytuje vyhotovenie profesionálnych fotografii vašej nehnuteľnosti ako súčasť služieb spojených s jej predajom. Ak sa napriek tejto rade predsalen rozhodnete urobiť si fotky sami, pripravili sme pre vás týchto 8 tipov ako správne nafotiť vašu nehnuteľnosť.

1. Upratať a vyčistiť

V prvom rade nezabúdajte, že kupujúci si pri prezeraní fotografii častokrát predstavuje, ako by sa tam bývalo im. Potrebujú vidieť priestor bez zbytočných vecí, ktoré možno majú pre vás hodnotu, ale im nehovoria vôbec nič. Tak sa pustite do upratovania. Kľudne začnite kuchyňou a odstráňte všetko z pracovnej dosky. Mikrovlnku, otváraky, konzervy, príbor atď. Povrch poriadne vyčistite, aby tam nezostali viditeľné škvrny. Nezabúdajte na podlahu.

Potom pokračujte obývačkou. Odstráňte všetko okrem nábytku a svietidiel. Z predsiene alebo chodby dajte preč vaše oblečenie, čiapky, šále, topánky. Hračky v detskej izbe dajte kľudne pod posteľ, aby ich nebolo vidieť. Nezabudnite povysávať. Takto postupujte v každej izbe. Z kúpeľne odstránte všetky hygienické potreby, šampóny atď.

2. Úložný priestor

Kde svoje veci uskladniť? Kvalitné fotky sú takmer zárukou, že o obhliadky budete mať postarané. Aký to má ale všetko význam, ak kupujúci počas obhliadky nájde všetko tak, ako pred vaším „jarným upratovaním“? Ak máte tých vecí naozaj veľa a v nehnuteľnosti plánujete počas obhliadok aj bývať, je dobré zvážiť kam s nimi. Je praktické vedieť si všetko zorganizovať tak, aby ste mali prehľad kde sa čo nachádza, aby sa vám to potom ľahšie hľadalo. Použite napríklad krabice, ktoré si dôkladne označíte a uložíte napríklad v garáži alebo špajzi, ktorú možno až tak často nepoužívate.

3. Navoďte domácu atmosféru

Čo zapôsobí viacej? Chladná, tmavá miestnosť, ktorá páchne po fajčení alebo dômyselne vymaľovaná izba, oheň v krbe a vôňa po čerstvo upečenom chlebe? Navodenie pocitu tepla domova je vcelku jednoduché, no vyžaduje si to trocha energie a vôle. Pokúste sa o vlastný „home staging“ napríklad pomocou predmetov, ktoré umiestnite na správnych miestach tak, aby prezrádzali možné využitie miestnosti.

Máte pekný jedálenský stôl? Oživte ho fľašou vína a dvoma pohármi alebo misou s čerstvým ovocím. Na gauč dajte svetlé vankúše, na stenu zaveste zarámované fotografie (nie tie rodinné, ale napríklad fotky mesta v ktorom bývate), do kúpelne dajte na poličku dokonale zložené biele uteráky. Určite už začínate rozumieť, ako asi na to…

interier stol
Jedálenský priestor vyzerá útulnejšie s prestretým stolom.

4. Správny uhol pri fotení

Ako dosiahnuť, aby vaše fotky vyzerali takmer profesionálne? Okrem už spomenutých bodov je potrebné fotiť v správnom uhle. Čo to ale znamená? Každý dobrý fotograf by mal použiť širokouhlú optiku, čo sa inak nazýva aj fotenie „na šírku“. Toto vám zaručí, že fotografia zobrazí čo najviac z priestoru miestnosti. Je nevyhnutné, aby fotka nebola nakrivo, línie na nej musia hrať v jednej rovine. Ak sa vyznáte, kľudne urobte panoramatickú fotografiu, ktorá priestor zachytí ešte lepšie, alebo ak máte nebodaj možnosť použiť 360 stupňový fotoaparát a z vašich fotiek urobiť virtuálnu prehliadku, máte naozaj vyhraté.

5. Osvetlenie

Pri svetle platí, že čím je ho viac, tým lepšie. Ak je vaša nahnuteľnosť orientovaná na južnú stranu, využite to vo svoj prospech. Nesmiete však fotiť priamo proti svetlu, ale obráťte sa mu chrbtom. Neváhajte rozsvietiť všetky svietidlá, aj keď si myslíte, že slnko je dosť silné. Interiér sa ideálne fotí počas jasného slnečného dňa, fotky exteriéru vedia byť krajšie, keď sa blíži západ slnka. Samozrejme je lepšie vždy využiť prírodné svetlo a to umelé len ako doplnok, ak však nemáte inú možnosť a fotíte napríklad pivničný priestor, využite silné žiarovky.

6. Farby

Ideálne je ak máte možnosť pred fotografovaním omaľovať. Oživý to celú nehnuteľnosť. Ale pozor! Voľba správnych farieb je nesmierne dôležitá. Takmer každý obrorník na interierový dizajn vám povie, že výrazné farby sa pri fotení nehnuteľností neodporúčajú. Ak pri vstupe do chodby kupujúci zbadá krikľavozelenú, prvé na čo bude myslieť, je ako po nasťahovaní musí maľovať.

Mali by ste sa zamerať na neutrálne farby, ktoré nie sú výrazné. Je to ako keď máte ohodnotiť výkon futbalového rozhodcu, najlepší je taký, ktorého si počas zápasu ani nevšimnete. Tým nechceme povedať, že steny by mali byť biele. Jedná sa skôr o správne farebné odtiene. Lepší výsledok dosiahnete pri voľbe svetlých farieb a ich odtieňov, napríklad svetlošedá alebo jemná krémová v kombinácii s bielou pôsobí príjemne a zároveň nerušivo.

Ak sa predsalen rozhodnete pre výraznejšiu farbu, odporúča sa žltá. Je svetlá a teplá, pri pohľade na ňu máte pociť, že vás pozýva dnu a dokáže vo vás vzbudiť pocit domova. Použite žlté vankúše alebo sklenenú misku plnú citrónov a určite to nezostane bez povšímnutia.

Ak nebola miestnosť dlhšie maľovaná, čerstvý náter urobí zázraky.

7. Vyrozprávajte svoj príbeh

Keď kupujúci objavia vašu nehnuteľnosť na internete, dobré fotky sú skvelým spôsobom ako si získať ich pozornosť. A naozaj nestačí jedna či dve. Fotky by tiež mali vytvárať zaujímavý príbeh. Je preto dôležité premyslieť si, v akom poradí fotky zoradiť. Odporúča sa také poradie, ktoré by predstavovalo plynulý prechod vašou nehnuteľnosťou. To znamená, že v prípade domu začnete vonkajškom, následne zobrazíte chodbu, kuchyňu, jedálenskú miestnosť, obývačku, spálňu, detské izby a následne kúpelne. Každý kto si prezerá vaše fotky na internete, by mal mať pocit, že sa vašim domovom prechádza, ako keby tam naozaj bol alebo v ňom už býval.

8. Úprava fotografii pomocou editovacieho softvéru

V súčasnej dobe nemusíte vlastniť photoshop, aby ste si vedeli fotky pekne upraviť. Stačí sa pohrať s voľne dostupnými aplikáciami, ktoré dokážu urobiť všetko potrebné. Ak ich samozrejme viete používať. Možno vám bude stačiť aj pár filtrov vo vašej mobilnej aplikácii. Dajte si však pozor, aby ste to pri úpravách príliš neprehnali.

Dúfame, že sme vám odpovedali na otázku  ako správne nafotiť vašu nehnuteľnosť. Ak budete postupovať podľa rád, ktoré ste práve dočítali, výsledkom bude väčší záujem o vašu nehnuteľnosť a samozrejme aj vyšší počet obhliadok. To všetko bude mať za následok to, že sa váš dom alebo byt predá rýchlejšie a za vyššiu cenu, akú by ste dostali v opačnom prípade. Ak si ale na tento projekt netrúfate a chcete radšej využiť služby profesionálneho fotografa, obráťte sa na realitnú kanceláriu MY Sme Reality a my všetko urobíme za vás.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Porovnaj zoznamy